а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оперета

мн. оперети
Вид збор: Именка, женски род
Bид опера со лесна музика и најчесто со весела содржина, во која ролјите се изведуваат со пеење и со говорење.
Англиски: operetta Албански: operetë
Употреба: Уметност , Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи