а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опердаши

опердашат
Вид збор: Глагол, свршен
Силно удри, мавне, тресне некого или нешто; сп. испердаши.
Изведенки
опердашува несв.
опердашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи