а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

операција

мн. операции
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид лекување, при кое со хируршка интервенција се отстрануваат болни ткива или органи, се поправа некој недостаток и сл.
Англиски: operation Албански: operacion kirurgjik
Употреба: Медицина
Примери:
Операција на бубрегот.
2. Целокупност од определени дејствија на големи воени формации заради постигнување определени стратегиски цели.
Англиски: operation Албански: operacion
Употреба: Воен термин
Примери:
Воена операција.
3. Финансиски дејствија поврзани со трговијата или банкарското работење; извршување некоја задача според определен план, договор, одлука.
Англиски: operation Албански: operacion
Употреба: Економија
Примери:
финансиски операции
трговска операција
4. Севкупност од дејствија, постапки со определена цел, при решавање, извршување задачи.
Англиски: operation Албански: operacion
Употреба: Математика
Примери:
математичка операција
логички операции
мисловни операции
5. Работа, дејствија воопшто.
Англиски: operation Албански: operacion
FlexiMac
 менување на македонски глаголи