а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

операционен

операциониот
Вид збор: Придавка
1. Што е наменет за хируршка операција.
Англиски: surgical
Употреба: Медицина
Примери:
операциона сала
операциона маса
2. Што служи за некаква стопанска, финансиска, воена или друга дејност.
Англиски: operational
Примери:
операционен план
операциона база
FlexiMac
 менување на македонски глаголи