а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

операционализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Спроведување на дело, практично извршување на некаква задача.
Англиски: operationalization
Примери:
Конкретизацијата на таа иницијатива, или нејзината операционализација - како што сега се нарекува, треба да го потврди тоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи