а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оператор

мн. оператори
Вид збор: Именка, машки род
1. Лекар што врши операција.
Англиски: surgeon Албански: operaor, kirurg
Употреба: Медицина
2. Лице што врши некаква дејност, поврзана со управување на машина, апарат и сл.
Англиски: operator Албански: operator
Примери:
Телефонски оператор.
3. Правен субјект што врши некоја дејност.
Англиски: operator Албански: operator
Примери:
За трет мобилен оператор во државата е избрана една странска фирма.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи