а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оперативно

Вид збор: Прилог
оперативен
Англиски: operationally
Примери:
Потребен е човек кој оперативно, војнички и ефикасно ќе работи.
Редакцијата работеше единствено, оперативно и ефикасно.
Изведенки
оперативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи