а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опашкар

мн. опашкари
Вид збор: Именка, машки род
1. Последен играч во танецот, орото.
Албански: valltar i fundit
Употреба: Разговорно
Примери:
Сите прснаа во смев, а опашкарот му потфрли на танчарот со некаков стих.
2. Споредна личност, тој што е надвор од настаните.
Изведенки
опашкарка ж.
опашкарки