а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опашина

мн. опашини
Вид збор: Именка, женски род
1. доточка
Албански: raki e dobët
Употреба: Гастрономија
2. Лушпи, плева и празни зрна што остануваат на површината кога се сее или се вее жито.
Употреба: Земјоделство
3. Остатоци, отпадоци при производство на нешто.
Англиски: residue Албански: mbetje, tepricë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи