а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опашест

опашестиот
Вид збор: Придавка
1. Што прилега, што личи на опашка.
Примери:
Зад нив се павкаше опашестиот дел од фустанот на жената.
2. Што има опашка, што е со опашка.
Примери:
Опашести животни.
Изрази
Опашеста ѕвезда - комета.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи