а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опашалка

мн. опашалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Јаженце за опашување.
Албански: pe për të lidhë
2. Тоа што се опашува околу половината, фута и сл.
Албански: futë, përparëse
Примери:
Му опаша нова опашалка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи