а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опатија

мн. опатии
Вид збор: Именка, женски род
1. Католички манастир заедно со неговите имоти.
Англиски: abbey Албански: abaci, manastir
Употреба: Религија
2. (само едн.) Должност на опат.
Албански: detyrë e abatit
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи