а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опасно

Вид збор: Прилог
На опасен начин, страшно.
Англиски: dangerous
Примери:
Опасно по живот!
Дење беше опасно за него да излегува на улица.
Не гледаше тој во тоа ништо опасно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи