а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опасен

опасни
Вид збор: Придавка
1. Што може да предизвика пропаст, опасност, што може да го загрози животот.
Англиски: dangerous
Примери:
опасна змија
опасно место
опасна авантура
опасен човек
2. Многу вешт во нешто.
Англиски: cunning
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој е опасен лажго.
Во секој случај тој е опасен соперник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи