а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опари

опарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стекне пари.
Англиски: enrich Турски: para Албански: pasuroj, bëhem me para
Употреба: Разговорно
Примери:
Таквата добивка го опари.
2. (се опари) Се стекне со пари, дојде до пари.
Англиски: enrich Турски: para Албански: pasurohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој на нечесен начин се опари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи