а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опамети

опаметат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повлијае врз некого да биде разумен, да постапува разумно.
Албански: bie në mend
Примери:
Го затвориле за да го опаметат.
Појди, опамети го!
2. (се опамети) Се вразуми, се свеста што прави.
Албански: bëhet i menëur, mbledh mend
Примери:
Ќе биде од него човек, само ако се опамети.
Изведенки
опаметува несв.
(се) опаметуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи