а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51082
Скапоцен камен со млечнозелена боја што се прелева.
Англиски: opal Албански: opal
Употреба: Геологија
Изведенки
опалски прид.
опалскиот
Пример: Опалско стакло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК