а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опали

опалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. изгори, обгори
Англиски: burn Албански: djegë
2. Предизвика руменило на кожата под влијание на сонце, ветар и сл.
Англиски: burn Албански: djegë
Примери:
Го опали сонцето.
Ја опали жештината.
3. (се опали) Се вцрвени, се вжари, испука (од ветар, влага, сонце).
Англиски: redden Албански: skuqem, digjem
Изведенки
1. опалува несв.
(се) опалуваат
2. опалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи