а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опален

опалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на опал.
Англиски: opal
Примери:
Опални прстени.
2. Обгорен, нагорен, изгорен.
Англиски: burnt
Примери:
Момчињата си ја бришеа потта од опалените лица.
Опалени стебла.
Ние ќе сме опалени од сонцето и полни со сила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи