а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опаку

Вид збор: Прилог
1. Откај опачината, превртено.
Англиски: reverse
Примери:
Писмото беше превртено опаку.
2. Од задната страна, одназад.
Англиски: backwards
Примери:
Краевите од марамата ѝ беа префрлени опаку.
3. На обратната страна, наназад.
Англиски: opposite
Примери:
Колцето наместо напред, се вртеше опаку.
4. погрешно
Англиски: wrong
Употреба: Преносно значење
Примери:
Немој опаку да ме разбереш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи