а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

опаковка

мн. опаковки
Вид збор: Именка, женски род
Пакување што го штити производот.
Англиски: packaging
Употреба: Економија
Примери:
модерна опаковка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи