а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онолку

Вид збор: Прилог
Во таа мера, толку многу.
Англиски: that much
Примери:
Тоа е предуслов од кој зависи дали човек ќе може да работи онолку колку што треба.
Не верував дека може онолку брзо да трча.
Срцето му се кинеше од мака да остави онолку деца без знаење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи