а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оникс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30991
Полускапоцен камен со бели и црни риги, што се користи за изработка на украси.
Англиски: onyx
Употреба: Геологија
Примери:
Брош од оникс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК