а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онеспособи

онеспособат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи неспособен (за работа или активност).
Англиски: disable Албански: paaftësoj
Примери:
Еден фишек го погоди во десната рака и го онеспособи за борба.
Тој со своја рака ги онеспособи топовите.
2. (се онеспособи) Стане неспособен (за работа).
Англиски: incapacitate Албански: paaftësoj
Изведенки
1. онеспособува несв.
(се) онеспособуваат
2. онеспособување ср.
глаг. им.
3. онеспособеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи