а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онесвести

онесвестат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика (со удар, опојни средства и сл.) некој да загуби свест.
Англиски: faint Албански: alivanos
Употреба: Медицина
Примери:
Силниот удар го онесвести и тој падна на земја.
2. Се онесвести, падне во несвест.
Англиски: faint Албански: alivanosem, bie të fikët
Примери:
Му дојде да се онеснести кога го виде пред вратата.
Надвор ја заплисна свежиот утрински воздух, за малку ќе се онесвестеше.
Изведенки
1. онесвестува несв.
(се) онесвестуваат
2. онесвестување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи