а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онерасположи

онерасположат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19648
1. Расипе расположение некому.
Албански: indisponoj, dëshproj
Примери:
Овие зборови на старата мене ме онерасположија.
2. (се онерасположи) Стане нерасположен.
Албански: indisponohem, hidhërohem
Примери:
Штом ќе се онерасположеше, него го опфаќаше некаков несвесен грч.
Изведенки
онерасположува несв.
(се) онерасположуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи