а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онеправда

онеправдаат
Вид збор: Глагол, свршен
Постапи неправедно спрема некого, стори неправда некому, наруши нечии права.
Англиски: disenfranchise
Примери:
Добро стоиш со нив и, се разбира, нема да ги онеправдаш, зашто се твои.
Изведенки
1. онеправдува несв.
онеправдуваат
2. онеправдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи