а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онемоштен

онемоштени
Вид збор: Придавка
Што е снеможен, истоштен, ослабен.
Англиски: exhausted
Примери:
Легна онемоштен на креветот и заспа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи