а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онеможен

онеможениот
Вид збор: Придавка
снеможен, онемоштен
Англиски: exhausted
Примери:
Му беше непријатно што го затече вака немоќен и онеможен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи