а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онеми

онемат; онеми, онемете; онемев, онеме, онемеа; онемел; онемен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгуби способност за говор, стане нем.
Англиски: mute Албански: bëhem memec
2. Молкне, замолчи, не знаејќи што да каже, од страв, чудење и сл.
Англиски: mute Албански: pa gojë
Примери:
Од чудо онемев.
3. Престане да испушта звук, престане да работи.
Англиски: mute Албански: hesht, qetësim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Митралезите најпосле онемеа сосем.
Онеме ноќта.
Изведенки
1. онемува несв.
онемуваат
2. онемување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи