а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онемее

онемеат; онемеј, онемејте; онемеав, онемеаја; онемеал; онемеан; (ќе) онемеев, (ќе) онемееја; (ќе) онемеел; онемеен
Вид збор: Глагол, свршен
онеми
Англиски: mute
FlexiMac
 менување на македонски глаголи