а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оневозможи

оневозможат; оневозможил; оневозможен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6543
1. Направи да биде нешто невозможно, спречи нешто да се случи.
Англиски: prevent Албански: pamundësoj, parandaloj
Примери:
Тој ги презеде сите мерки за да оневозможи секакво бегство.
Се обидуваа да го искористат случајот и да ја оневозможат конференцијата.
2. Спречи некого во некоја намера, работа итн.
Англиски: prevent Албански: parandaloj
Изведенки
1. оневозможува несв.
оневозможуваат
2. оневозможување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи