а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онде

Вид збор: Прилог
На она место.
Англиски: there
Примери:
Ене онде под багремчињана, гледал некого со една жена.
Штурецот свири онде, во грмушкана до нас.
Да тргнеме, зашто одењето не е до ондека.
Изрази
Овде-онде - понекаде, негдегоде.
Изведенки
ондека прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи