а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онбаша

мн. онбашии
Вид збор: Именка, машки род
Десетар во турската војска.
Англиски: corporal Турски: onbaşı
Употреба: Воен термин , Историја
Примери:
Онбашијата се заврте кон двајца војници и им рече нешто на турски.
Изведенки
онбашија м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи