а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

она

Вид збор: Заменка
Ранг: 843
1. он
Англиски: she
Примери:
Од каде позна дека она беше?
2. Показна заменка за трето лице, среден род.
Англиски: that
Примери:
Има да мисли не само за себе, ами и за она девојче што го сака.
3. просторна определеност
Англиски: there
Примери:
Многу ми се допаѓа она девојче таму.
4. временско доопределување
Англиски: then
Примери:
Јас веќе не се сеќавам на она што се случило пред 20 години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи