а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онаму

Вид збор: Прилог
1. Во оној правец, на онаа страна.
Англиски: there
Примери:
Нели им си се стори како нешто да шушна онаму?
Сонцето тонеше онаму некаде зад ридот.
2. На она место.
Англиски: here
Примери:
Седни онаму крај масата.
3. Во тоа време.
Примери:
Таа влезе сама во една одаја и ја изгасна свеќата онаму кај полноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи