а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онаков

мн. онакви
Вид збор: Заменка
1. Што е како оној овде, како оној онаму, како оној што го гледаме.
Примери:
Јас сакам онаков фустан, како нејзиниот.
2. Каков што е.
Примери:
Ќе остане во моето сеќавање онаква каква што сакав да е.
Нештата се онакви какви што се и не треба да ги силиме.
Изрази
Ваков или онаков - сеедно каков.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи