а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онади

онадат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 36806
1. Може да означува различни глаголски дејства, познати на кој и да било начин, во зависност од говорната ситуација; најчесто означува: направи, прави, стори, чини, врши, сврши.
Англиски: make Албански: bëj
Примери:
Ние само муабет си онадевме.
Нервите на десната плешка му се онадени.
2. (се онади) Означува различни повратни глаголски дејства.
Англиски: does Албански: bëhet
Примери:
Што се карате, што се онадите.
Изведенки
1. онадува несв.
(се) онадуваат
2. онадење ср.
глаг. им.
3. онадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи