а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

онаа

Вид збор: Заменка
Ранг: 1908
Показна заменка за трето лице еднина, женска род.
Англиски: that
Примери:
На онаа река и децата и го знаеја името.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи