а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омјаз

мн. омјази
Вид збор: Именка, машки род
лице, изглед на лицето
Англиски: feature
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Молневито го улови неговиот омјаз во ретровизорот.
Омјазот на момчето му беше познат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи