а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омрцлавен

омрцлавениот
Вид збор: Придавка
Што е олабавен, млитав.
Примери:
Омрцлавено тело.
Изведенки
1. омрцлавено прил.
Олабавено, млитаво.
Пример: Ги спушти рацете омрцлавено.
2. омрцлавеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи