а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омрси

омрсат; омрсил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19756
1. Во време на пости даде некому да касне мрсно.
Албански: prish agjënimin
Употреба: Црковен термин
Примери:
Домаќинката му даде пита со јајца и го омрси, не знаејќи дека тој пости.
2. Нахрани добро, мрсно некого.
Албански: ngop
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги омрси сиромасите.
3. Прави нешто да стане мрсно.
Англиски: grease Албански: lëmoj
Примери:
Гравот го запржи и омрси со една конзерва говедско.
4. (се омрси) Касне нешто мрсно за време на пости.
Албански: lëmoj
Употреба: Црковен термин
5. (се омрси) Касне нешто подобро од секојдневното.
Албански: lëmoj
Употреба: Разговорно
6. (се омрси) Добие или извлече за нешто многу повеќе корист, повисока цена отколку што требало.
Англиски: profit Албански: përfitoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Со оваа работа добро се омрсивме.
Од него не чекај да се омрсиш.
Изведенки
омрсува несв.
(се) омрсуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК