а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омрлуши

омрлушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгуби сила, ослабне, премали, клапне.
Англиски: faint Албански: ligështohem
Примери:
Го омрлуши лицето и зацивка плачно.
Никогаш не се омрлушија лисјето од таа јаболкница.
2. (се омрлуши) се премали
Англиски: faint Албански: ligështohem, humb fuqin
Примери:
Наеднаш се омрлуши.
Изведенки
1. омрлушува несв.
(се) омрлушуваат
2. омрлошување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи