а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омркне

омркнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се стемни, падне ноќ.
Англиски: darken Албански: erret
Употреба: Безлично
2. Се најде некаде на стемнување.
Албански: erret, bëhet terr
Примери:
Да поитаме, ќе не омркне далеку од селото.
Изведенки
1. омркнува несв.
омркнуваат
2. омркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи