а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омрази

омразат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика омраза кон некого или кон нешто, направи да биде омразен.
Англиски: hate Албански: urrej
Примери:
Изнакажа сѐ и сешто за учителот за да го омрази во селото.
2. (се омрази) Се замрази еден со друг.
Англиски: hate Албански: urrej
Изведенки
1. омразува несв.
(се) омразуваат
2. омразување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи