а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омразен

омразни
Вид збор: Придавка
1. Што предизвикува чувство на омраза, непријатен, одбивен.
Англиски: hated
Примери:
омразен човек
омразена личност
2. Што е исполнет со омраза, што изразува омраза.
Англиски: hateful
Примери:
омразен поглед, омразни зборови
омразни лица
Изрази
Омразно билје (трева) - билки коишто по упатство на врачарка се носат или се пијат за да се предизвика омраза.
Изведенки
1. омразно прил.
непријатно, одбивно
Пример: Го пресретнаа студено и омразно.
2. омразност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи