а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омодри

омодрат; омодри, омодрете; омодрев, омодреа; омодрел; (го) омодрив, (го) омодрија; (го) омодрил; омодрен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане модар, помодри.
Англиски: blue Албански: mavitos, kaltëroj
Примери:
Омодре, жешка пот ја облеја.
2. Направи нешто да биде модра.
Англиски: blue Албански: kaltëroj
Примери:
Ги омодре алиштата со овој детергент.
Изведенки
1. омодрува несв.
омодруваат
2. омодрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи