а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омнибус

мн. омнибуси
Вид збор: Именка, машки род
1. Патнички автомобил со многу седишта.
Англиски: bus Албански: omnibus
Употреба: Историја , Транспорт
2. Голема затворена патничка кола со коњска запрега.
Албански: omnibus
Употреба: Историја
Изрази
Омнибус филм - филм составен од неколку посебни содржини поврзани со некоја заедничка тема, амбиент, автори и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи