а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омлет

мн. омлети
Вид збор: Именка, машки род
Вид јадење од изматени, пржени јајца.
Англиски: omelette Албански: omëletë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи