а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омилостиви

омилостиват
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некого да стане милостив.
Англиски: clement
Примери:
Народот настојува животното да го омилостиви за да не причинува штети.
Изведенки
омилостивување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи